Návrh na sloučení gymnázií (z TlachaPostu)

aneb Nerušte nám naši školu

Drby a dohady o tom, že se obě ústecká gymnázia mají sloučit v jedno, porůznu kolovaly mezi učiteli a rodiči již delší dobu, měly víceméně spekulativní charakter a málokdo jim dával jakoukoli váhu. Informace, že existuje záměr sloučit obě školy pod vedením dosavadního ředitele Gymnázia v Jateční Alfréda Dytrta, pro někoho možná překvapivá nebyla. Návrh vznikl na Odboru školství, mládeže a tělovýchovy ústeckého Krajského úřadu jak potvrdila TlachaPostu kancelář hejtmana letos 7. března. Zajímavější bylo, že tento záměr byl projednáván již v roce 2002 z iniciativy bývalého vedoucího odboru, pana Žáka.

Zároveň s tím nám bylo na krajském úřadě potvrzeno, že návrh bude schvalován už v pondělí 14. března ve Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost Ústeckého kraje a následně 30. března přímo v Radě Ústeckého kraje. Postup nám byl zdůvodněn potřebou investic na opravu obou budov, které je obtížné sehnat. Pro všechny zúčastněné strany tak bude nejvýhodnější investovat pouze do jedné z nich, ale zato pořádně. Odchod ředitele Gymnázia Stavbařů Jana Havla k 31. srpnu 2005 do důchodu všemu jen nahrál.

V první fázi by obě gymnázia měla jednoho ředitele, později by se formálně sloučila v jednu instituci ve dvou budovách a zhruba za pět let by se všechno gymnaziální studentstvo v Ústí umístilo do mezitím zrekonstruované budovy v Jateční. Tam by vznikl moderní vzdělávací komplex s tělocvičnou, jídelnou, specializovanými učebnami přírodovědných předmětů i výpočetní techniky, jakási obdoba plánovaného kampusu pro UJEP. O tom, do jaké míry krajští úředníci považovali tento záměr za předběžný, svědčí fakt, že nám nebylo pořádně vysvětleno, proč kraj už dávno nevypsal výběrové řízení na post ředitele Gymnázia Stavbařů.

Zaměstnanci školy se o situaci dozvěděli v úterý 8. března dopoledne na schůzce v učebně U3, kde poprvé pan ředitel Havel přiznal, že o záměru věděl již přibližně dva týdny. Oznámil také, že se s tímto návrhem ztotožňuje, pana Dytrta vidí jako ideálního kandidáta na své místo díky jeho předchozím zkušenostem s řízením velkého gymnázia. Pozitiva slučování obou škol se podle jeho názoru ukáží v době, kdy podle demografických předpokladů poklesne počet dětí, a provozovat dvě gymnázia by bylo neekonomické. Větší škola rovněž podle něj znamená větší finanční prostředky, které umožňují celkově lepší hospodaření.

Prohlášení ředitele školy nijak neovlivnilo rozhodnutí učitelského sboru zabránit plánovanému sloučení s "dolním" gymnáziem. Navíc se objevila zpráva, má zasedat ústecké krajské zastupitelstvo, které má na programu mimo jiné "slučování některých příspěvkových organizací". Tedy ne v pondělí 14. března, ale již 9. března, tj. následující den. Vzhledem k předchozímu utajování celé záležitosti vznikla obava, aby nešlo o úhybný manévr. Po následné diskuzi bylo rozhodnuto, že studenti budou ihned informováni a tímto způsobem tak zapojeny i osoby nejdůležitější - rodiče.

Veškeré argumenty proti tomuto kroku měly být co nejdříve formulovány ve znění petice zaměstnanců školy, která byla ještě týž den zveřejněna na Internetu. Byl sestaven petiční výbor (Miloslava Kůsová - zmocněná zastupovat výbor, dále ekonomická zástupkyně ředitele Marta Jeřábková a učitelé Bohumila Janovská, Michal Šidák, Ondřej Černý a Vladimír Kazda). Petici podepsali všichni ten den přítomní zaměstnanci, včetně uklizeček a kuchařek. Také bylo dohodnuto, že se zasedání zastupitelstva následující den za učitele zúčastní jejich zástupci, ale tak, aby výuka nebyla v žádném ohledu narušena.

U studentů zpráva vyvolala opravdové překvapení a vlnu nevole, a ačkoli jistá média poté měla tendenci studentské city poněkud teatrálně přehánět, reakce byly veskrze spontánní. Urychlila je fáma o ještě ten den údajně konané tiskové konferenci primátora Gandaloviče, kvůli níž bylo studenty posledních ročníků svoláno odpolední shromáždění před budovou magistrátu.

Žádná tisková konference se však nekonala, ale zvyšující se počet nervózních studentů ze Stavbařů i několika z Jateční a příchozí učitele přišel uklidnit sám primátor. Jak Gandalovič, zároveň krajský zastupitel, tak i později tisková mluvčí kraje, veřejnost přesvědčoval "...že nikdo teď o sloučení škol nerozhoduje; ta informace unikla z nějaké komise krajského úřadu a vyvolala fámu..." Kdyby tomu tak bylo, přirozeně by se primátor proti takovému to návrhu postavil. Přítomné studenty sice pan primátor nijak zvlášť neuklidnil. Snad jen přítomné městské policisty odradil od případného zásahu. Větší část studentů poté pokračovala poklidně vyjádřit svůj nesouhlas před Krajský úřad.

Klub Relaks se stal díky ochotě jeho vedoucího Martina na celý dlouhý úterní večer azylem pro "odbojné" studenty nejen nejstarších ročníků, kteří se zde sešli, aby zorganizovali a sjednotili svůj postup. Na pozvání studentů se zúčastnili i někteří učitilé především proto, aby informovali o událostech a případně tlumili zbytečné vášně. Klub doslova praskal ve švech, ačkoliv měli přijít jen opravdu přesvědčení "bojovníci". Byl dohodnut program na následující den a sepsány hlavní body prohlášení studentů. Veršovalo se a malovalo na nezbytné transparenty, dlouho se diskutovalo, co vše můžeme my jako studentstvo udělat, aby situace dostala patřičný obrat.

Jak bylo domluveno, druhý den, tedy ve středu 9. března, před půl desátou ráno se v poletujícím sněhu sešlo asi 40 studentů (zástupců tříd) před budovou Krajského úřadu vybaveni transparenty a letáky pro zastupitele kraje, kteří měli od deseti hodin zasedat, ale i pro kolemjdoucí. Za školu přišli na zasedání paní Jeřábková a pan Šidák, kteří na úřadě předali petici zaměstnanců školy.

Bylo potvrzeno, že slučování ústeckých gymnázií na programu pro ten den nebude, ale návrh skutečně existuje. Zastupitelé za Ústí nad Labem otevřeně přiznali, že o návrhu vůbec netušili, ale většina z nich na místě vyjádřila podporu iniciativě zaměstnanců a studentů Stavbařů. Rovněž primátor města a člen zastupitelstva Petr Gandalovič připustil, že tento problém existuje. Nedorozumění prý mohlo vzniknout kvůli tomu, kdy bude záležitost projednávána. Ještě ve středu vydal primátor oficiální tiskové prohlášení, ve kterém vyjádřil svůj nesouhlas se slučováním gymnázií a podporu studentům naší školy.

Zveřejněny byly i výsledky jednání ředitele školy z téhož dne mezi členem Rady Ústeckého kraje a zároveň náměstkem primátora Pavlem Koudou, vedoucím odboru pro školství Krajského úřadu Štěpánem Haraštou, dále primátorem města Petrem Gandalovičem, předsedou Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva ÚK Vlastimilem Doležalem, zástupcem hejtmana Radkem Vonkou a řediteli obou gymnázií. Z prohlášení Jana Havla o výsledcích této schůzky vyplývá, že jen plašíme veřejnost; jde pouze o "návrh, který je součástí materiálu Strategie dalšího rozvoje školství v Ústeckém kraji na období 2004-2008" a musí teprve projít dlouhou schvalovací procedurou.

Ve dvě hodiny se uskutečnila informační schůzka pro studenty ve školní tělocvičně, kde byli nejprve vyzváni panem Šidákem, aby neorganizovali žádný "boj na vlastní pěst", zdrželi se euforíí, ale aby podpořili společnou věc, kterou je momentálně sběr podpisů pod petici zaměstnanců školy. "Co zažíváte, to je skutečný život, ne těch padesát dat z dějepisu," řekl studentům.

Vystoupil pan ředitel Havel, aby potvrdil své souhlasné stanovisko k návrhu slučování. Obdobně jej zopakoval na další schůzi učitelského sboru. Své argumenty pro sloučení uveřejnil později (14. března) v článku pro regionální přílohu MF Dnes s názvem "Jsem stoupencem slučování" v rubrice Pro a proti.

V pátek 11. března vyjádřila jednomyslný nesouhlas se záměrem sloučit obě gymnázia v Ústí nad Labem po mimořádném zasedání Rada města Ústí nad Labem. Proběhla jednání zástupců učitelů například se starostou Severní Terasy Jiřím Brodským i krajskými zastupiteli z Ústí nad Labem.

Jako reakci na nařčení a nepřesnosti v různých médiích zveřejňují studenti během víkendu své prohlášení v němž mimo jiné stojí, že žádná ze studentských aktivit není a organizovaná nikým z učitelského sboru. Činnost studentů nijak nenarušuje průběh vyučování a probíhá v jejich volném čase. Také není záměrem těchto akcí "jakýmkoli způsobem komentovat a hodnotit gymnázium v Jateční ulici".

Zasedání Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva Ústeckého kraje probíhá v pondělí 14. března. Je neveřejné, jeho výsledky se ani v pondělí ani v úterý neobjevily na internetových stránkách kraje. Dovídáme se je až neoficiálně prostřednictvím novinářů: výbor doporučil zastupitelstvu návrh schválit.

Na středu 16. března byla svolána mimořádná schůze rodičovského sdružení. Jako host nejprve promluvil ředitel Jan Havel. Řekl, že jediné co je v této kauze jisté, je jeho odchod do důchodu, vše ostatní jsou úvahy, záměry, diskuse a jednání komisí. Aniž by hleděl na "pohodlí učitelů a jejich zažité stereotypy" hledal prý na celé situaci pozitiva. Vidí je hlavně ve větším objemu peněz, které sjednocené gymnázium dostane a tím pádem lepším hospodaření s nimi. Větší kolektiv učitelů umožní lépe řešit výpadky ve výuce, i nabídka volitelných předmětů by mohla být lepší.

Popřel, že všechny peníze by šly do gymnázia v Jateční. Není mu zároveň lhostejné, jestli bude zachována orientace našeho gymnázia na jazykové zaměření. Když byl se záležitostí seznámen, byl mu záměr argumentován také budoucím nepříznivým demografickým vývojem, tedy očekávaným prudkým poklesem počtu žáků na středních školách. Ekonomické nebo demografické analýzy ale nemůže předložit, protože žádné neobdržel.

Jako hosté byli přítomni i členové petičního výboru, za něj vystoupil před rodiči pan Šidák. Shrnul základní rozpory mezi ministerskou koncepcí školství, která preferuje rozšíření všeobecných středních škol, a jednáním ústeckého Krajského úřadu. V nejbližší době by měla být hotova demografická analýza, která by vyvrátila tvrzení krajského úřadu. I otázka ekonomická je prý podle dostupných informací ze strany kraje dost zkreslená.

Po pondělním doporučení Výboru zastupitelstva Ústeckého kraje bude plán rozvoje školství v Ústeckém kraji, jehož součástí je i sloučení ústeckých gymnázií, projednáván v Radě Ústeckého kraje v úterý 29. března. Pokud by byl schválen postupuje dále 11. května zastupitelstvu kraje a nakonec by byl předložen ke schválení na ministerstvo školství.

Na úterý 22. března od 16.30 svolal hlavní výbor Sdružení rodičů naší školy další schůzku, na kterou zve rodiče i veřejnost a také krajské radní, aby jim mohli přednést své stanovisko k celé zaležitosti.

Petra Jurčeková [X], TlachaPost, 23.3.2005
Poslední úpravy: 30. 03. 2005
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster