Na schůzce HV rodičovského sdružení dne 16. března seznámil ředitel Gymnázia Stavbařů PaedDr. Jan Havel zástupce rodičů se svým stanoviskem ke slučování gymnázií v Ústí nad Labem. Téměř doslova citoval článek zveřejněný v MF Dnes zveřejněný 14. března 2005 v rubrice Pro a proti. Ze sdělení, které si mohli rodiče vyslechnout, vyplynulo, že je stoupencem slučování. Jako jedinou jistou věc uvedl skutečnost, že "Dne 31. 8. 2005 odcházím do důchodu".
"V souvislosti s tím se objevil záměr sloučit obě ústecká gymnázia, a to tak, že nejprve pod společným vedením nechat obě školy fungovat jako jedinečné celky, po čase, až v Ústí nad Labem poklesne počet uchazečů o gymnaziální studium, převést veškerou výuku do budovy v Jateční ulici, která má mezitím projít náročnou přestavbou.
Snažím se vidět kladné stránky uvažovaných změn v návaznosti na dosavadní výsledky a budoucí možnosti a potřeby. Nezajímá mě pohodlí učitelů ani jejich zažité stereotypy. Především vidím ve sloučení výhodu ekonomickou. Větší škola rovná se větší příděl finančních prostředků, se kterými se pak lépe hospodaří.
Další pozitivum vidím v provozní sféře. S větším kolektivem pedagogických pracovníků se dá optimalizovat sestavení rozvrhu vyučování tak, aby odpovídal vyšším požadavkům na psychohygienu žáků; snadněji se také řeší plánované i neplánované výpadky učitelů.
Od 1. ledna 2005 se na ředitele valí záplava nové školské legislativy. Obsahuje celou řadu nejasností, některé její pasáže už teď volají po novelizaci. Proto by v čele sloučených gymnázií měl být člověk se zkušenostmi ve funkci ředitele školy, a ještě lépe, se zkušenostmi ve funkci ředitele většího gymnázia. Jsem přesvědčen, že stávající ředitel Gymnázia Jateční Ing. Alfred Dytrt tyto postuláty splňuje.
Není mi lhostejné, zda můj nástupce ve funkci zachová či nezachová koncepce, které jsem třináct let vytvářel. Mám tím na mysli jednak oborové zaměření na živé cizí jazyky na osmiletém a čtyřletém studiu, jednak jazykové diplomy, které během studia na naší škole mohou žáci získat: je to Německý jazykový diplom II. stupně, na nějž se mohou připravovat žáci pouze šestnácti gymnázií v České republice, a nově také Diplom mezinárodních cambridgeských zkoušek úrovně FCE z anglického jazyka. I v tomto ohledu vkládám naděje v ředitele Dytrta." řekl Jan Havel.
Bruto [X], TlachaPost, 23.3.2005