A. Dytrt: Nedělá mi problém žádná z možností (TlachaPost)

Odbor školství mládeže a tělovýchovy krajského úřadu vypracoval návrh sloučení dvou gymnázií v Ústí nad Labem. Tento návrh bude předložen 14.3. k projednání v komisi a 30.3. se jím bude pravděpodobně zabývat Rada Ústeckého kraje. V první fázi by se jednalo pouze o organizační změnu, která souvisí s odchodem ředitele Gymnázia Stavbařů do starobního důchodu. Nástupnickou organizací by v případě sloučení bylo Gymnázium Jateční. Záměr sloučit gymnázia byl předběžně projednán s oběma řediteli, kteří ho vidí jako přínosný. Záměr by měl být realizován v návaznosti na investice do gymnázia v průběhu cca 5 let.

Tato zpráva, vydaná tiskovou mluvčí Ústeckého kraje dne 9. března 2005, potvrzovala to, co přimělo předchozí den zaměstnance a studenty Gymnázia v ul. Stavbařů k bouřlivým projevům nevole. O tom, jaké události proběhly od té doby jste si mohli přečíst na předchozích stránkách. Zajímalo nás také stanovisko osoby, která má v případě uskutečnění tohoto návrhu naši školu vést již od 1. září tohoto roku. Touto osobou je ředitel Gymnázia v Jateční ulici Ing. Alfréd Dytrt. Vzhledem k jeho zaneprázdněnosti jsme nakonec požádali naši spolupracovnici z Jatečky. Pro pořádek uvádíme, že následující rozhovor proběhl elektronickou poštou.

Jaké je vaše stanovisko k návrhu sloučení obou ústeckých gymnázií? Jaké jsou podle vás klady a zápory takového sloučení?

Podle finančního srovnání Krajského úřadu je investice do jedné budovy samozřejmě efektivnější. Dvě gymnázia dávají uchazeči v deváté třídě určitý pocit volby, větší škola nabídne později bohatší výběr volitelných předmětů, kterými si student prohloubí přípravu vzhledem ke svému dalšímu profesnímu zaměření. Jde především o finanční možnosti Ústeckého kraje, který zdědil velké množství školních budov ve velmi špatném technickém stavu. Osobně mi nedělá problém žádná z obou možností, budou-li mít ústečtí gymnazisté dobré podmínky ke studiu v odpovídajícím prostředí. Nebylo by však dobré, kdyby otázka ústeckých gymnázií zůstala neřešena a fixoval by se tak současný nepříznivý stav.

Jak by se situace na obou školách vyvíjela, kdyby ke sloučení došlo?

Nic není rozhodnuto, navrhovaná verze počítá s pozvolným "prolínáním" obou škol, úplné spojení je navrhováno až po několika letech, kdy se předpokládá další pokles zájmu o čtyřleté studium. S největší pravděpodobností budou kromě jiných vlivů v Ústí nad Labem přibývat další lycea na odborných školách, která svým všeobecněji zaměřeným programem další uchazeče gymnáziím odčerpají.

S kolika žáky a s kolika učiteli se počítá pro sloučené gymnázium?

Záměr Krajského úřadu počítá v době úplného splynutí škol s přibližně tisícovkou studentů. Počet učitelů se od tohoto čísla odvíjí, konečné číslo by záviselo na dalších okolnostech a rozhodně by neposkytovalo dobrý podklad ke srovnávání.

Pokud se návrh nepřijme, jak se bude gymnázium v Jateční dále rozvíjet?

Věřím, že se bude pokračovat v dalších etapách podle zpracované studie, ovšem se současnou kapacitou 720 žáků.

Jak vnímáte vzájemné srovnávání obou škol? A jak vy vidíte úroveň jednotlivých gymnázií?

Nezaregistroval jsem, že by kdy naši studenti zdůrazňovali rozdíly v úrovni škol, natož aby se neustále srovnávali a pociťovali zmiňovanou "řevnivost". Asi netrpí komplexem mladšího bratříčka a možná cosi vědí o samochvále. Jsem rád, že se pan Šidák (pedagog Gymnázia Stavbařů) od tohoto způsobu zviditelňování distancoval. (Ovšem nejen on, viz prohlášení studentů z 11.3. – pozn. red.) Úroveň obou gymnázií si netroufám srovnávat, museli bychom nejprve pro srovnání stanovit postupy a kritéria.

Co si myslíte o reakci, kterou vyvolal tento návrh?

Pro reakci studentů a učitelů Gymnázia Stavbařů mám pochopení, i když panika není dobrým východiskem pro řešení problémů. Vznikla nejspíše z toho důvodu, že na jednání minulého Zastupitelstva Ústeckého kraje byl zařazen bod o slučování škol (ovšem jiných).

Rozhovor zprostředkovala Jitka from Jatka [Ex],[X], TlachaPost, 23.3.2005
Poslední úpravy: 30. 03. 2005
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster