Fotogalerie - Projekt "Nedívej se pryč" - setkání v Hamburgu

Od 26.března do 2.dubna 2014 se v Hamburku konalo druhé projektové setkání. Jeho cílem bylo shrnutí výsledků anket v domovském městě ohledně toho, zda je daná menšina diskriminovaná či nikoliv.

Hlavním úkolem bylo vypracování plakátů proti diskriminaci. Všichni účastníci projektu byli rozděleni do tříčlenných česko-rusko-německých skupin, která se vždy zaměřila na danou menšinu (násilí na ženách, postavení tělesně postižených, homosexuálů, Romů, cizinců, atd.). V tajném hlasování pak byl zvolen nejlepší plakát, který pak byl vytištěn a bude zveřejněn a distribuován.

Kromě intenzivních prací na plakátech a prezentacích anket měli samozřejmě žáci čas si prohlédnout centrum Hamburku, včetně dvouhodinové plavby lodí po Labi a prohlídky bývalé nákladní lodi Rickmer Rickmers. Potěšila nás i návštěva severoněmeckého Lübecku se slavným marcipánem, jakož i procházka u Baltského moře - bohužel nám počasí příliš nepřálo...

Vrcholem celého týdenního setkání byly pravděpodobně večerní koncert japonského sboru z Osaky ve sportovní hale gymnázia Rahlstedt a také návštěva planetária, kde jsme mohli shlédnout hodinovou obrazovou show podkreslenou hity Pink Floyd.

Nadchla nás hodinová prohlídka V TEMNOTĚ, kterou nabízí ve svých prostorách nadace Dialog v temnotě, a při které jsme měli možnost prožít s průvodcem v malé skupině jednu hodinu v totální tmě - společně a pomocí průvodce a slepecké hole jsme prošli houpacím mostem, přes zelný trh a rušnou křižovatku až do kavárny. Byl to jedinečný zážitek, který nám dal možnost nahlédnout do světa nevidomých a poznat své vlastní já a okolní svět z trochu jiné perspektivy.

Během našeho částečně i historicky orientovaného projektu jsme nemohli opomenout ani dobu nacistické perzekuce- návštěva v bývalé židovské dívčí škole s působivou expozicí a krátkým dokumentárním filmem o její bývalé žákyni, která prošla koncentračními tábory Terezín i Osvětim, nám všem připomněla, že osobní svoboda a respekt a tolerance k druhým nebyla a není samozřejmostí a že je třeba se z krvavých dějin Evropy poučit a zabránit opakování zrůdností, které se děly v nacistickém Německu ještě v mírových dobách (zřízení koncentračního tábora Dachau již několik měsíců po uchvácení moci Hitlera v r. 1933 pro politické odpůrce režimu i homosexuály, tzv. Norimberské zákony z r. 1935, tzv. Křišťálová noc v listopadu 1938, atd).


 


















Související stránky

Autor / vložil: R. Rybář / administrátor
Poslední úpravy: 25. 04. 2014
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster