O průběhu projektu:
Den 1. - Místo Krupka – štola Starý Martin
Kulturní památka štola Starý Martin bývala jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Otevírala jednu z nejbohatších cínových rudních žil – žílu Lukáš. Dolování zde začalo v průběhu 14. století, těžba ustala před druhou světovou válkou.
Návštěva tohoto starého důlního díla nám poskytla cenné informace o práci v dole. Asi největší představu o práci v dole dá zhasnutí veškerých světel. Když si pak člověk představí v jaké tmě se ve středověku pracovalo, tak mu běhá mráz po zádech.
Den 2. - Místo Most - Podkrušnohorské technické muzeum
Expozice Podkrušnohorského technického muzea působí velmi autenticky právě díky tomu, že jsou umístěny v prostorách bývalého hlubinného dolu Julius III. v Mostě-Kopistech, které podtrhují vystavené historické exponáty a dávají návštěvníkům například možnost "fárání" do uměle vytvořené štoly, nebo si prohlédnout expozici užití uhlí pro chemické zpracování.
Asi nejvíc nás zaujal právě model štoly, kde jsou funkční těžební stroje, kde si člověk představí v jakém prostředí horníci pracují. Simulovaný odstřel, nakládání uhlí na dopravní pás, vrtání otvorů do uhelné stěny, atd. Hluk, prach, namáhavá práce, ... A potom síň "slávy", kde byla všechna důlní neštěstí od r. 1879 do dneška, se jmény, věkem, pracovním zařazením, ...
Den 3. - Místo Chlumec – promítání filmů o nedávné historii Ústí nad Labem
Z 1,5 hodinového promítání asi nejvíc zaujal krátký film o největším tramvajovém neštěstí v celé Evropě. Rok 1947 byl ten smutný rok, kdy zemřelo 32 lidí v tramvaji. A pak snímek o odstřelu restaurace Pražačka a celého bloku starých budov, aby se uvolnilo místo pro hotel Vladimir a další betonové nehezké budovy.