Fotogalerie - "Itálie - Řím, Neapol, Capri" (Projektové dny 2016 - GYM)

(Vedoucí projektu: L. Nebřenský)

9. 5. 2016

Obcházíme liduprázdné Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. Je teprve časně ráno, sluneční paprsky začínají hřát a probouzejí místní prodejce, kteří si rozkládají krámky pro davy turistů, které se sem zanedlouho nahrnou.

Z kupole katedrály Svatého Petra shlížíme na Věčné Město.

Vatikánská muzea překypují historií, ale i neskutečnými zástupy lidí z celého světa. I když se sedm kilometrů chodeb nedá projít za jednu návštěvu, odcházíme plni dojmů.

10. 5. 2016

Pompejemi nás provází Giuseppe, Ital s legrační, leč gramaticky naprosto správnou češtinou. V roce 79 pohřbily žhavé plyny se sopečným popelem a kameny město i s jeho obyvateli. Dnes působí odkryté ruiny celkem ponuře, ale některá místa, jako je zrekonstruovaný nevěstinec, dávají tušit dřívější význam Pompejí.

Z mohutné sopky Monte Somma po tehdejší erupci zbyla část obvodu původního kužele a dnešní Vesuv. V pražícím slunci šplháme na temeno Vesuvu, odkud se naskýtá jedinečný rozhled na Neapolský záliv. Večerní Neapol má svébytnou atmosféru. Úzkými tmavými uličkami Španělské čtvrti se prodírá jeden motocykl za druhým. V tuto hodinu se dál neodvažujeme a unavení se rádi vracíme do hotelu.

11. 5. 2016

Trajektem odplouváme na Capri. Z jemné mlhy se brzy vynoří Tiberiův skok – mys, z jehož výšky prý nechal Tiberius shazovat na skalnaté pobřeží otroky i své blízké, na něž zanevřel. Nahoře v městečku Anacapri si vychutnáváme výhledy z okolí Villa San Michele, stejně jako báječnou citronovou čokoládu. Ostatně, citróny tu mají opravdu všude!

Dnes nás čeká už jen plavba kolem ostrova s krásně modrou vodou kolem vápencových útvarů, několik odvážlivců pak i koupání v moři, jehož teplota vyhovuje zatím spíše tuleňům.

12. 5. 2016

Výlet do Říma začíná dobrodružnou přepravou přecpaným metrem.

Koloseum jako místo, kde skončil život tisíců lidí a zvířat, působí i po dvou tisících let monumentálně. Kdysi dokázalo pojmout na padesát tisíc diváků, dnes jím proudí lidé z celého světa a všichni jako o závod fotí a fotí.

Forum Romanum působí trochu chaoticky, se všemi těmi chrámy, sloupy, torzy zdí, budovou Senátu a dalšími, pro nás těžko identifikovatelnými starověkými stavbami. Titův oblouk, chrám Vesty, chrám Castora a Polluka, vše vypadá majestátně, a trochu tajemně.

Zrekonstruovaná Fontana di Trevi září ve večerním slunci, obležena masami lidí.

Do Pantheonu, založeného ještě před Kristem, pronikají i přes pozdní čas devítimetrovým otvorem v kupoli paprsky a vnitřek se blyští mramorem a zlatem. Nádherná tečka za jižní Itálií...


 























Související stránky

Poslední úpravy: 01. 06. 2016
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster