Ekonomika (obory SOŠ)

Charakteristika

Ilustrace

Ekonomika

Předmět ekonomika se na naší škole vyučuje ve studijních oborech SOŠ. Cílem předmětu je seznámit žáky se základními ekonomickými pojmy a vztahy tak, aby je mohli aplikovat na praktické životní situace.

Učivo napomáhá k tomu, aby žáci měli přehled o fungování tržní ekonomiky, aby byli schopni založit vlastní podnik, aby chápali podstatu a účel státní regulace tržního hospodářství a aby si byli vědomi pozice národního hospodářství ČR v evropském a světovém kontextu. V oboru Veřejnosprávní činnost je část učiva věnována i problematice neziskové sektoru.

Účetnictví

Předmět se vyučuje ve studijním oboru veřejnosprávní činnost. V průběhu studia předmětu žáci získají základní znalosti pro vedení účetnictví a daňové evidence. Účetnictví jako součást ekonomického vzdělání napomáhá k tomu, aby žáci pochopili význam evidence v národním hospodářství a aby si byli vědomi nutnosti ekonomického výkaznictví v podmínkách tržní ekonomiky.

Vyučující

Vybavení

Ilustrace

Pro výuku ekonomiky jsou žáci vybaveni učebními materiály v elektronické podobě, které nejlépe korespondují s cíli stanovenými školním vzdělávacím plánem. Kromě této základní literatury mají žáci možnost rozšiřovat si své znalosti pomocí odborné literatury, která je jim k dispozici v kabinetech vyučujících. Významnou součástí výuky je práce s internetovými zdroji a využívání platformy Google Učebna (Classroom).

Pro výuku účetnictví jsou žáci vybaveni texty v elektronické podobě včetně dostatečného množství procvičovacích materiálů. Po zvládnutí stěžejních účetních návyků jsou žáci seznámeni s vedením účetnictví na příslušném účetním software.

Témata k maturitní zkoušce

EKONOMIKA - Ekonomické pojmy (potřeby, statky, služby, výroba a výrobní činitelé, hospodářský proces); Národní hospodářství (struktura, výkonnost, životní úroveň, hospodářská politika vlády); Tržní mechanismus (cena, konkurence, zákon poptávky, zákon nabídky, tržní rovnováha); Podnikání (právní úprava podnikání, povinnosti podnikatele vůči státu, druhy podniků, postup založení malého podniku); Podnikové činnosti (financování podniku, hospodaření podniku a vytváření zisku, marketing, management); Personalistika a odměňování zaměstnanců (vznik a zánik pracovního poměru, mzda a plat, výpočty mzdy, nominální a reálná mzda); Neziskové organizace (soukromé neziskové organizace, organizační složky, příspěvkové organizace); Nezaměstnanost, inflace a stínová ekonomika jako negativní jevy v tržním hospodářství; Peníze (podstata a funkce peněz, historický vývoj peněz, měna, směnitelnost měny) Bankovnictví (postavení ČNB v bankovní soustavě ČR, služby obchodních bank, komunikace s bankou, platební karty); Cenné papíry (majetkové a dlužné cenné papíry jako nástroje investování); Veřejné finance (struktura a příčiny existence); Státní rozpočet (příjmová a výdajová stránka, rozpočtový proces, deficit státního rozpočtu a jeho řešení); Místní rozpočty (rozpočet obce, rozpočet kraje); Základní pojmy z daňové teorie a charakteristika jednotlivých daní; Zákonné sociální pojištění a zákonné zdravotní pojištění (způsob výběru a možnosti použití vybraných peněz); Mezinárodní obchod (činnosti spadající do mezinárodního obchodu, platební bilance státu a devizové rezervy, měnový kurz, nástroje zahraničně-obchodní politiky); Mezinárodní ekonomická integrace s aplikací na Evropskou unii.

ÚČETNICTVÍ – Úvod do účetnictví (význam a právní úprava účetnictví, možnosti vedení účetnictví); Majetek podniku (struktura majetku podniku a jeho oceňování, inventarizace majetku, odpisy dlouhodobého majetku); Zákon o účetnictví (účetní pojmy a zásady, účetní doklady); Účetní metodika (rozvaha, otevření účtů, druhy účtů, směrná účtová osnova, účtový rozvrh, syntetická a analytická evidence); Účetnictví podnikatelů (účtování v základních účetních okruzích – materiál, zboží, výrobky, dlouhodobý majetek, peněžní prostředky, mzdy, daně, vklady do podnikání, náklady, výnosy, zákonné rezervy, rozdělení zisku); Účetní závěrka (uzávěrkové účetní operace, součásti účetní závěrky); Daňová evidence (praktické vedení daňové evidence a zjištění základu daně z příjmu).

Související stránky

Poslední úpravy: 01. 09. 2022
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster