Obecným cílem předmětu je naučit žáky využívat standardní programové vybavení počítače a poskytnout jim základ umožňující využívání osobního počítače při dalším studiu i v praxi. Na základě dalšího vzdělávání následně zvládnutí i složitějších aplikačních programů typických pro profesionální praxi absolventů oboru studia.
Cílem vzdělávání ve výpočetní technice je naučit žáky pracovat s prostředky informačních a komunikačních technologií (ICT) a pracovat s informacemi. Žáci porozumí základům ICT, naučí se na uživatelské úrovni používat operační systém, kancelářský software a pracovat s dalším programovým vybavením (včetně specifického programového vybavení, používaného v příslušné profesní oblasti).
Jedním ze stěžejních témat je také to, aby žák zvládl dovednost efektivně vyhledávat informace (zejména s využitím prostředků informačních a komunikačních technologií) a komunikovat pomocí Internetu.
V budově střední odborné školy (Stará 99) jsou k dispozici čtyři speciální počítačové učebny s celkem 80 počítači. Ve velké části běžných i odborných učeben školy je k dispozici samostatný počítač s projektorem a připojením k Internetu. Jedna z učeben je vybavena také interaktivní tabulí (Smartboard).
Počítačová síť je dostupná ze všech kabinetů ve škole. Samozřejmostí je připojení školy k Internetu. Připojeni jsme pomocí pevného rádiového okruhu rychlostí 50 Mb/s firmou Speednet, s.r.o.
Pro žáky a zaměstnance je v prostorách školy na několika místech dostupné bezdrátové připojení (WiFi) i pomocí vlastních mobilních zařízení. Její využívání se řídí Provozním řádem sítě WiFi.
Školní počítače jsou vybavené systémem Windows 7 Professional, MS Office 2013 Professional, antivirovým programem AVAST, a dalšími aplikacemi využívanými při výuce i v jiných odborných předmětech, např. program Mountblue.