Žáci upřednostňují maturitu před vyučením

(ph, čtk) Za poslední čtyři roky poklesl počet žáků přijímaných do učebních oborů a zvýšil se zájem o maturitní obory na středních odborných školách. Tento vývoj je podle studie Národního ústavu odborného vzdělávání vzhledem k situaci na trhu práce správný. Maturanti si totiž lépe hledají zaměstnání než vyučení.

Podle ministryně školství Petry Buzkové zůstává problém nízký podíl studentů absolvujících gymnázia. Žáků se všeobecným vzděláním by mělo být více, zejména v souvislosti s nárůstem počtu přijímaných na vysoké školy. Jistým řešením by podle studie mohla být příprava žáků na další studium v oborech lycea. Lyceum žákům poskytuje kromě všeobecného vzdělání i jistou odbornou přípravu.

Ministryně školství hodlá nárůst počtu žáků studujících gymnázium a lyceum podpořit. Pokud budou kraje žádat o navýšení kapacit všeobecně zaměřených škol, pak podle ní ministerstvo udělá vše, aby to bylo možné realizovat. "dávala bych přednost navyšování kapacity na stávajících školách, nevylučuji tím ale vznik nových škol," řekla Buzková.

Na střední odborné školy míří 39 procent žáků, na učební obory pak o dvě procenta dětí méně. Do prvních ročníků gymnázií nastupují téměř dvě pětiny žáků.

Absolventi učebních oborů mají velký zájem o nástavbové studium, díky němuž získají maturitu. V roce 1996 nastupovala na nástavby téměř polovina čerstvě vyučených, poté následovalo několik let administrativních restrikcí, aby se v posledních třech letech situace změnila a počet žáků na nástavbách se opět zvýšil. V dením studiu jsou nyní více než dvě pětiny žáků. Třetina z nich ale studium nedokončí.

(Učitelské noviny, 10/2005, str. 4)
Poslední úpravy: 07. 03. 2005
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster